GROMOBRAN - "ESEONE" ∆t=60μs

GROMOBRAN SA UREĐAJEM ZA RANO STARTOVANJE “ESEONE” ∆t=60μs

FUNKCIJA gromobrana sa uređajem za rano startovanje »ESEONE« je da bude isturena i obavezna udarna tačka za  besprekornu zaštitu prostora koji štiti. Veća pouzdanost i doslednost u stvaranju takve udarne tačke je u iskorišćenju značajnog elektromagnetskog pobuđivanja proizvedenog od približavanja silaznih lidera baš pre atmosferskog pražnjenja a u cilju stvaranja uzlaznih lidera koji su brži, postojaniji i moćniji od onih u zaštišenom prostoru. Grobobran »ESEONE« koristi taj tip gromobranskog provodnika koji je ispunjen metalom koji hvata poremećaje. Ta značajna proširenja na električnim poremećajima i regulacija kreiranja lidera omogućava da »ESEONE« gromobrani, proizvode snažnije lidere od svih drugih lidera u njegovoj blizini. Ove karakteristike su  bitne za zaštitu i operativnu doslednost pri pozitivnom i negativnom pražnjenju. S obzirom da atmosferska pražnjenja nikad ne struje  kroz jonizujuću napravu, gromobranski provodnik »ESEONE« može podneti ekstremno snažne intenzitete udara bez promena u jonizujućoj napravi ili celoj izvedbi. Gromobrani »ESEONE« koriste prirodna elektromagnetna polja za proizvodnju jonizacije što je  teoretski bez ograničavanja života. Uređaj za rano startovanje je zaštićen u nerđajućoj čeličnoj košuljici tako da opstaje u korozivnim i  hemijskim sredinama. Gromobrani »ESEONE« ne zahtevaju nikakvo posebno održavanje.

GROMOBRAN - "ESEONE" ∆t=60μs

GROM

Koliko energije ispušta grom? Neki od nas možda misle da ovo pitanje mora imati konačan odgovor ali realnost je da je na njega veoma teško odgovoriti. Očigledno je da je grom veoma moćan, vidimo ga u razaranjima i gubicima izazvanim električnim olujama. Ali, kakvo je pražnjenje koje se javlja? Munja stvara temperature iznad 20.000˚C. Ovo je znatno više od sunčeve površine, koja je  približno 6.000˚C. Za zagrevanje vazduha do tako visokih temperature, potrebna je određena količina energije. Ako izmerimo dužinu  zraka i pomnožimo je sa energijom po metru potrebnom da se vazduh zagreje na 20.000˚C, ova energija se može izračunati. Da  bismo dobili predstavu, kaže se da je oko 8 miliona udara groma dnevno i da je proizvedena energija približna 2 miliona tona dinamita, oko 100 puta više od atomske bombe bačene iznad Nagasakija. Otprilike, ako munja meri 5 kilometara dužine x 1 centimetar širine,  može da ispusti između 1.000 I 10.000 miliona džula energije, sa strujom do 200.000 ampera i 100 miliona volti. Zbog svega ovoga, grom je toliko smrtonosan i neophodno je zaštititi ljudske živote ili živote životinja kao i naše kuće, zgrade, farme ili kompanije kako bismo izbegli oštećenje ličnih stvari ili instalacija i mašina. 
 

MITOVI I LEGENDE

Munje i elektrčne oluje fascinirali su čovečanstvo vekovima i naravno, pojavile su se mnoge mitološke priče i misteriozna objašnjenja  kako bi se dao smisao ovim prirodnim fenomenima.
Ovo su samo neki od najdublje ukorenjenih mitova u društvu o munjama.
Mit 1: Munja nikada ne udara u isto mesto.
Ovo je jedan od najrasprostranjenijih mitova, ali je potpuno neistinit. U stvari, grom može više puta da udari u isto mesto. Visoki  predmeti, kao što su zgrade i drveće, imaju verovatnoću da će više puta biti pogođeni zbog njihove visine i provodljivosti.
Mit 2: Biti pod drvetom štiti vas od groma.
Ovaj mit je izuzetno opasan i neistinit. Drveće ne pruža zaštitu od groma a boravak ispod drveta tokom grmljavine značajno povećava  rizik od udara groma. Grom može da udari u visoke predmete kao što su drveće a struja može da putuje kroz deblo i grane, ugrožavajući živote bilo koga ispod. Najbolje je potražiti zaklon u zgradi ili vozilu tokom grmljavine da biste bili sigurni od ove pretnje.
Mit 3: Oluja sa grmljavinom se dešava samo leti.
Grmljavina je češča leti zbog atmosferskih uslova ali se može javiti u bilo koje doba godine pa tako i u vreme zimskih oluja.
Mit 4: Munja udara samo tokom grmljavine.
Ovaj mit je netačan jer munja može da udari čak i u odsustvu grmljavine. Munje sa takođe mogu pojaviti u vulkanskim erupcijama, šumskim požarima i iako ređe, u prašnim i snežmim olujama. Ovi događaji kao „suva munja“, mogu iznenaditi ljude i povećati rizik od šumskog požara ili drugih prirodnih opasnosti.
Mit 5: Gromobran privlači munje.
Gromobrani ne privlače munje ali pomažu u zaštiti zgrada i objekata tako što obezbeđuju siguran put za struju da putuje do zemlje u slučaju udara groma. Grom ima tendenciju da udari u najviše, najprovodljivije objekte na svom putu, tako da dobro dizajniran gromobran može smanjiti rizik od oštećenja.

Ukratko, mitovi o munjama i grmljavini često se zasnivaju na pogrešnim popularnim verovanjima. Važno je da budete dobro informisani o ovim prirodnim pojavama da biste doneli bezbedne odluke tokom oluje. Pridržavajte se preporučenih bezbednosnih  smernica i potražite zaklon na bezbednom mestu ako se nađete u oluji sa grmljavinom.

Ako imate bilo kakvih pitanja, kontaktirajte nas.

Podešavanja kolačića

Koristimo kolačiće za personalizaciju sadržaja i oglasa, pružanje funkcija društvenih medija i analiziranje saobraćaja. Više možete pročitati klikom na dugme "Podešavanja".
Koristimo kolačiće za personalizaciju sadržaja i oglasa.